Pielęgnacja wełny.

Pielęgnacja wełny jest właściwie całkiem prosta!
… Pod warunkiem, że będziesz przestrzegać kilku prostych zasad. Najpierw przyjrzyjmy się, dlaczego wełna zachowuje się inaczej niż włókna niepochodzące od ssaków, takie jak bawełna po praniu. Wełna owcza - podobnie jak większość włókien ssaków - składa się z cienkich pasm o łuskowatej powierzchni, przypominającej stożek jodły. Gdy włókno jest suche, łuski te leżą blisko powierzchni, dzięki czemu jest gładka. Pod wpływem wilgoci łuski unoszą się i rozszerzają. Jeśli podczas mycia poruszają się względem siebie, mogą się prześlizgiwać tylko w jednym kierunku. Jeśli spotkają się w przeciwnym kierunku, łuski zaplątają się. I nie ma już odwrotu - włókna łączą się ze sobą, zacieśniają się i zacieśniają. Przewiewne luźne włókna wełny stają się mocnym, zwartym filcem. Efekt ten potęguje ciepło: im wyższa temperatura wody, tym bardziej pęcznieje włókno wełny.
Jednak rodzaj wełny użytej w odzieży decyduje o tym, czy będzie ona odczuwana, czy nie, oraz w jakim stopniu. W tych warunkach sweter wykonany z puszystej, lekkiej wełny z luźno leżącymi obok siebie włóknami będzie odczuwalny znacznie bardziej dramatycznie niż sweter wykonany z mocno skręconej nici. Jest też specjalnie obrobiona wełna, której w ogóle nie powinno się czuć.

Super myjnia
Aby zapobiec filcowaniu i kurczeniu się wełnianej i wełnianej odzieży, przędza musi zostać poddana procesowi znanemu jako Superwash. Ta procedura traktuje standardowe włókna wełny, aby nie plątały się. Rzeczy wykonane z przędzy superwash można prać w pralce.
Aby zapobiec filcowaniu się przędzy, części łusek są usuwane chemicznie z włókna wełny. To wygładzanie utrudnia złapanie poszczególnych włókien. Wreszcie włókna wełny pokryte są cienką warstwą specjalnej folii wykończeniowej, która jest odporna na pranie, reagowanie i łączenie się z kreatyną w wełnie. Tak obrobioną wełnę można prać w maszynie bez filcowania. Przędza Superwash jest idealna do skarpet, ponieważ są one prane częściej niż powiedzmy, swetry czy szaliki.

Jak prać wełnianą odzież?
Dobra wiadomość jest taka, że ​​wełny nie trzeba bardzo często prać, ze względu na jej naturalne właściwości antybakteryjne i odporne na zapachy. Wełna nie wchłania brudu tak łatwo jak inne włókna i ma zdolność samooczyszczania. Włókno wełniane posiada zewnętrzną powłokę hydrofobową, co oznacza, że ​​płynny brud pozostaje na powierzchni wełny i można go usunąć po wyschnięciu poprzez dokładne wyszczotkowanie lub strzepnięcie. Wnętrze wełny składa się z dwóch rodzajów włókien, które pochłaniają różne ilości wilgoci. W rezultacie pęcznieją do różnych rozmiarów, powodując tarcie, które oddziela brud - wbudowany proces samooczyszczania! Wełna może również neutralizować nieprzyjemne zapachy. Aby odświeżyć wełniane ubrania, po prostu rozwieś je, aby wywietrzyć lub powiesić w łazience podczas kąpieli.

Prać ręcznie czy w pralce?
Oczywiście w końcu nadejdzie czas, kiedy będziesz chciał lub będziesz musiał wyprać wełnianą odzież. Jeśli nie jesteś pewien, co zrobić, najpierw spójrz na etykietę pielęgnacyjną. Niestety, ręcznie robiony sweter lub szalik prawdopodobnie nie będzie miał metki pielęgnacyjnej, ale zwykle znajdziesz instrukcje dotyczące pielęgnacji na etykiecie dołączonej do przędzy.

Oto symbole dotyczące pielęgnacji włókien, które można znaleźć na etykietach naszych przędz Pascuali:

1 - Tylko pranie ręczne: maksymalna temperatura 30 ° Celsjusza / 86 ° Fahrenheita.
2/3 - Pranie w pralce: Maksymalna temperatura jest podana na każdym symbolu.
4 - Wysuszyć na płasko.
5 - Prasować na najniższych ustawieniach temperatury.
6 - Bez prasowania.

Jeśli nie masz żadnych informacji, jak prać rzecz, najlepiej umyć ją ręcznie w letniej wodzie. Ale bądź ostrożny, pranie ręczne nie zawsze jest najdelikatniejszym sposobem prania wełny! Woda może być trochę za gorąca lub możesz ją zbyt mocno poruszać, używając zbyt dużej ilości detergentu. Nowoczesne pralki z delikatnymi programami mogą być lepsze dla wełny. Z drugiej strony, jeśli Twoja pralka jest nieco starsza lub niezbyt zaawansowana technologicznie, pranie ręczne może być lepszą opcją dla Twojej dzianiny. To jest decyzja, którą tylko Ty możesz podjąć.

Detergenty? Szampon? Mydła?
Więc chcesz ręcznie wyprać sweter z dzianiny. Napełnij wiadro lub wannę letnią wodą i dodaj odrobinę wełny do prania. Proszę nie używać zwykłego detergentu!
Dlaczego nie? Większość detergentów zawiera proteazy. Są to enzymy odpowiedzialne za rozszczepianie białek, a tym samym usuwanie plam z krwi lub jedzenia. Jednakże, ponieważ wełna składa się z białka, zwykły detergent może również zaatakować i osłabić włókno wełny. Dodatkowo pH specjalnych detergentów do wełny jest niższe, co chroni włókna i nie zawierają wybielaczy optycznych.

You may have heard that baby shampoo is best for washing woolens. While it is fine for the fiber, it is actually not necessary. Products specifically produced for washing woolen garments and accessories and are often much cheaper than shampoo! I