O wełnie i innych włóknach.

ALPAKA

Alpaka jest to wełna pozyskiwana ze zwierzęcia blisko spokrewnionego z lamą. Alpaki żyją na zboczach południowo amerykańskich Andów a także w wielu hodowlach na całym świecie. Wełna jest cieplejsza od owczej, jedwabista w dotyku. Nie zawiera lanoliny w związku z tym jest bezpieczna dla alergików. W związku z doskonałą jakością włóczka jest wykorzystywana bardzo często do produkcji ekskluzywnych wyrobów, a także nakryć głowy, rękawiczek, szali.


WEŁNA OWCZA

Merynos.

Jest to najprzyjemniejsza w dotyku wełna owcza, o najcieńszych włóknach. Posiada puchową strukturę w związku z czym nie gryzie. Runo pozyskiwane jest z rasy merynosów hodowanych głównie w Australii i Nowej Zelandii. Wykorzystywana jest w butach, skarpetach, bieliżnie oraz ubraniach sportowych. W związku z swoimi właściwościami termoregulacyjnymi sprawdza się w temperaturach od -20 do +20 stopni.


WEŁNY ANGIELSKIE

Szetlandzka

Wełna pozyskiwana z owiec żyjących na Wyspach Szetlandzkich, o charakterystycznym krótkim, gęstym i mocnym runem. Doskonała na szale, swetry oraz czapki.


ANGORA

Wełna królicza.

Angora to jedna z najstarszych ras królika domowego, który szczyci się długim i miękkim włosem. Wełna tych zwierząt ma puszyste włoski. Występuje samodzielnie lub w mieszankach z innymi wełnami np. merynosową lub syntetykami. Najlepiej sprawdza się w swetrach oraz zimowych akcesoriach takich jak szaliki, rękawiczki czy nakrycia głowy.KASZMIR

Kaszmir pochodzi z puchowego włosa kóz kaszmirskich. Wełna jest bardzo delikatna, miękka i ciepła. Dodatek kaszmiru pojawia się w markowych tkaninach. W związku ze swoją gładkością doskonale nadaje się na szale, zwiewne i delikatne chusty które gwarantują niebywały komfort.


BAMBUS

Wiskoza bambusowa pozyskiwana jest z drzew bambusowych. Włókno bambusowe jest przetworzonym włóknem celulozowym, które jest otrzymywane z miąższu. Włókna mają właściwości antybakteryjne. Dzięki swojej strukturze Bambus szybko pozbywa się wilgoci. Wyroby wykonane z wiskozy Bambusowej dają uczucie chłodu oraz są przewiewne.


BAWEŁNA

Bawełna jest to miękkie włókno otaczające rośliny o analogicznej nazwie. Bawełna była znana już w starożytności i była wykorzystywana w produkcji tkanin. Tkanina bawełniana jest najpopularniejsza w przemyśle tekstylnym. Włókno jest także wykorzystywana jako domieszka do tkanin z lnem, wełną, kaszmirem oraz włóknami syntetycznymi. Sama bawełna dzięki swoim wyjątkowym właściwością absorpcyjnym wykorzystywana jest do produkcji materiałów opatrunkowych.