Filcowanie z włóczki Wash+Filz-it!


Informacje ogólne                                                                                     

Bardzo ważne! Przed przystąpieniem do pracy należy zapoznać się z informacjami

zawartymi w rozdziale „Wykonywanie robótki na drutach i filcowanie w pralce”.

W rozdziale tym znajdziecie Państwo instrukcje i użyteczne porady jak prawidłowo

wykonywać modele i przeprowadzić proces filcowania w pralce.

Informacji tych nie znajdziecie Państwo w instrukcji wykonania modelu.

Wykonywanie robótki na drutach i filcowanie w pralce

Włóczka Wash+Filz-it! wykonana w 100 % z wełny, dostępna w kłębuszkach

50g / 50m, jest produktem doskonale nadającym się do filcowania w pralkach.

Rekomendowaną grubością drutów używanych podczas pracy z włóczką Wash+Filz-it!, są druty 8mm lub 9mm.

Aby dobrać odpowiednią grubość drutów oraz prawidłowy program prania w procesie filcowania, należy przed przystąpieniem do wykonania wybranego modelu –

przygotować próbkę z włóczki Wash+Filz-it!.

W tym celu na druty o grubości 8mm należy nabrać 16 oczek i wykonać 22 rzędy.

Na wykonanej próbce przewlekamy bawełnianą nitkę przez 12 oczek i 16 rzędów,

uzyskując w ten sposób kwadrat o wymiarze 10x10 cm. Jeśli zaznaczony obszar ma większy

wymiar oznacza to, że robótka została wykonana zbyt luźno. W takiej sytuacji należy wykonać próbkę jeszcze raz (ściślej) i/lub dobrać mniejszy rozmiar drutów.

Jeśli natomiast próbka jest zbyt mała oznacza to, że robótka została wykonana zbyt ściśle

i/lub użyto nieprawidłowego rozmiaru drutów. Należy wykonać próbkę jeszcze raz luźniej lub

użyć większego rozmiaru drutów.

Po wykonaniu próbki i osiągnięciu prawidłowego rozmiaru 10x10 cm, należy poddać ją procesowi filcowania w pralce. Po zakończeniu programu prania formujemy próbkę

(nadajemy jej kształt rozciągając w dłoniach) i pozostawiamy do wyschnięcia.

Kolejny etap po wyschnięciu, to pomiar zaznaczonego nitką obszaru. Jeśli próbka i proces filcowania zostały wykonane prawidłowo, powinniśmy uzyskać następujący wymiar próbki:

przed filcowaniem 12 oczek – po 8 cm (szerokość zaznaczonego obszaru)

przed filcowaniem 18 rzędów – po 7 cm (wysokość zaznaczonego obszaru).

Jeśli okaże się, że próbka ma większy rozmiar – należy poddać ja ponownemu procesowi filcowania w pralce, wybierając inny program prania z większą prędkością obrotową bębna

lub nastawić wyższą temperaturę prania.

Jeśli natomiast wymiar próbki okaże się być mniejszy, powodem takiego stanu może być nieprawidłowe naciągnięcie próbki po zakończeniu procesu prania. W takim przypadku należy ponownie wykonać próbkę i wybrać inny programu prania z mniejszą prędkością obrotową bębna i/lub niższą temperaturą prania.

Filcowanie w pralce

Projekty/modele wykonane z włóczki Wash+Filz-it! należy poddawać procesowi filcowania w pralkach w temperaturze 40 ˚C. Do prania używamy proszku/płynu do kolorów, nie należy używać proszku/płynu przeznaczonego do prania odzieży wełnianej oraz płynów do płukania.

Robótki wykonane z włóczki Wash+Filz-it! mogą być prane razem z niefarbującymi ubraniami, ręcznikami czy jeansami. Należy wybrać odpowiedni program prania np. delikatne pranie z wirowaniem, proszę pamiętać, aby nie wybierać programu do prania odzieży wełnianej.

W procesie prania/filcowania wykonane modele powinny skurczyć się o 30-40 %, proszę pamiętać, że podane wartości są jedynie orientacyjną wskazówką.

Jeśli pomimo zakończenia procesu filcowania wykonana przez Państwa robótka jest wciąż zbyt duża, należy ponownie poddać ją wspomnianemu procesowi ponownie piorąc wykonaną pracę w pralce w temp. 40 ˚C lub wybrać inny program prania. Innym powodem takiego stanu może być nieprawidłowy dobór drutów Milward lub zbyt luźne wykonanie robótki.

Nadawanie kształtu i suszenie

Po zakończeniu procesu filcowania należy wilgotnej jeszcze robótce nadać żądany kształt.

Po wypraniu modelu (na przykładzie kapci) należy dobrze go rozciągnąć, wypchnąć miejsca łączenia poszczególnych elementów (miejsca zszycia) na zewnątrz.

W celu prawidłowego dopasowania do stopy, należy pięścią wypchać i uformować miejsce na palce i pięty. Następnie wilgotne jeszcze łapcie założyć na stopy i pozostawić na 5 minut.

Po tym czasie zdejmujemy kapcie i wypychamy je papierem, tkaniną lub naciągamy na prawidła i pozostawiamy do wyschnięcia.

Ważne: może zdarzyć się, szczególnie w przypadku kapci/bucików wykonywanych dla dzieci, ze wełniane nitki zaczepiają się i plączą podczas prania/ filcowania. W takiej sytuacji należy po zakończeniu prania poluzować palcami splątany obszar, wygładzić go i nadać prawidłowy, żądany kształt.

Wykonanie podeszwy

W celu wykonania podeszwy w łapciach należy użyć płynu Regia ABS Latex, nanosząc go na suchą spodnią część łapci, przyszyć skórzane podeszwy marki Regia lub filcowe podeszwy z wypustkami na spodzie.

Najłatwiejszy w użyciu jest płyn Regia ABS Latex. Artykuł ten, dostępny jest w kilku kolorach.

Wystarczy umieścić kilka kropel w/w produktu z przodu podeszwy i na pięcie lub użyć dostępnych w sprzedaży specjalnych szablonów do Regia ABS Latex.

Aby mieć pewność, że użyty płyn nie przesiąknie przez spód kapci, należy wyciąć z kartonu 2 szablony podeszwy, dopasować ich wielkość do rozmiaru spodu i umieścić je w środku.

Następnie umieszczamy wybrany kształt szablonu na spodniej części podeszwy i wypełniamy go płynem Regia ABS Latex, pozostawiamy do wyschnięcia.

W celu przyspieszenia procesu schnięcia można użyć suszarki do włosów. Należy czynność

powtórzyć 3 krotnie każdorazowo po wyschnięciu warstwy płynu.

Po zaaplikowaniu ostatnie warstwy należy pozostawić kapcie do wyschnięcia na całą noc.

Należy przestrzegać zaleceń producenta umieszczonych na opakowaniu Regia ABS Latex.

WAŻNE !

Przedmioty wykonane z włóczki Wash+Filz-it!  w celu odświeżenia po użytkowaniu można

prać tylko i wyłącznie ręcznie, nie należy prać ich w pralce, ponieważ mogą ulec ponownemu filcowaniu, a co za tym idzie nieodwracalnemu skurczeniu.